Ешера - абхазиско вино од сортата изабела

Етикета на вино Ешер

Ешера е црвено полусуво вино од Абхазија со јачина од 10% вол. Лесен освежителен пијалок направен од мешавина од сорти грозје, каде што Изабела игра главна улога. Затоа, виното се добива без прекумерна киселост, со светла и незаборавна вкус на зрели јагоди..

Ешера е име на едно од селата во регионот Сухум во земјата, родното место на поранешниот претседател на Абхазија, Владислав Арџинба. Во 90-тите години на минатиот век се водеа најжестоките битки на овие простори, а сега таму се наоѓаат лозјата на винаријата Сухуми..

Шише вино Ешер

Историска референца

Трпезно вино „Ешера“ беше развиено од технолозите на фабриката во 2002 година засновано врз искуството на абхазиските винари. Иако индустријата во републиката активно се развива од 1925 година, лозарството одамна не игра значајна улога во Абхазија. Постојат многу области во регионот со варовничко-хумусна почва идеални за садење винова лоза, но влажната и топла клима овозможува да се одгледуваат суптропски култури кои преовладуваат во земјоделството во земјата..

Повеќето од лозјата на производителот на вино „Ешера“ - претпријатието „Вина и води на Абхазија“, се наоѓаат во регионот на Сухуми. Фабриката поседува повеќе од 700 хектари насади. Тука се одгледуваат грузиско грозје Цоликури, Саперави, Ркацители, но повеќе од половина од областа е посветена на сортата Изабела..Некогаш Абхазија беше позната по локалното грозје: Качичи, Хардани, Амлаху, но габичните заболувања скоро целосно ги уништија насадите, а сега се работи на активна работа за нивно обновување.

грозје за производство на вино Ешер
Разновидност на Изабела

Изабела, американска хибридна сорта со висока содржина на шеќер и карактеристична арома, се покажа како отпорна на филоксера и висока влажност, затоа постепено ги замени другите видови.

Технологија на производство

Обични црвено вино од Изабела произведен уште во 60-тите години од минатиот век, и тоа беше побарувачка кај жителите на земјата. Во 1983 година, секундарната фабрика за производство на вино во Сухуми произведе 28 видови вина, кои освоија медали на меѓународни натпревари. За време на периодот на Перестројка, претпријатието пропадна, реставраторските работи започнаа само во 1999 година, кога руските претприемачи предводени од Николај Ахба привлекоа 3 милиони долари за модернизација на линиите..Пред десет години, фабриката користеше увезени суровини во производството, но сега компанијата одгледува поголем дел од грозјето на своја основа. Работилниците се опремени со француска и италијанска опрема, а специјални емајлирани контејнери се користат за складирање на производи..

Вината се стареат во дабови буриња Лимузин, кои компанијата ги купува во Франција. Производството се изведува во согласност со техничките спецификации и стандарди одобрени во Руската Федерација. Претпријатието произведува 28 милиони шишиња суви, гроздобер и пенливи вина годишно. Компанијата продава поголем дел од своите производи надвор од земјата..

Виното Ешера се развива врз основа на традиционалната абхазиска технологија. Грозјето се бере рачно за случајно да не се оштети гроздот. Производството користи мешавина од црвени сорти, во кои доминира Изабела. Потоа сок се исцеди од бобинки, кој се филтрира и се испраќа на ферментација. Мешавината е составена од младо и старо вино. Пред флаширање, пијалокот повторно се филтрира..

Компанијата претпочита да купува шишиња во Чешка, бидејќи раководството на фабриката не го задоволуваше квалитетот на производите на руските претпријатија. Виното е плутано со плута донесено од Португалија, се сметаат за најдобро.

Награди:

  • Меѓународна изложба „Вино. Вотка. Табак 2005 “, Сочи - златен медал;
  • Диплома на учесник на изложбата „Продекспо-2015“, Москва.

Како да пиете абхазиско вино „Ешера“

Пред сервирање, "Ешер" се лади на 16-18 ° С. Виното оди добро со остарени сирења, салати од зеленчук, печени или пржени месо. Од традиционалните јадења во абхазиската кујна со „Ешера“ се комбинираат аџарски шаш-шаш, лобио, хачапури, абаклажанчапа - модар патлиџан валани во ролни полнети со ореви, лук и зачини.

што да јадеме со вино Ешер

Loveубителите на вино од грозјето Изабела „Ешера“ ќе го сакаат неговиот нежен вкус на бобинки и арома на јагода. Рок на траење на пијалокот не е ограничен, под услов да се чува во ладни проветрени простории, заштитени од сончева светлина..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Ешера - абхазиско вино од сортата изабела