Ладен третман со вотка и бибер - пропорции и правила на прием

Ладен третман со вотка и бибер

Не секогаш алкохолни пијалоци можат да се конзумираат во празни цели. Во некои ситуации, тие исто така активно се користат како лек. Што се однесува ова не само за специјалните лековити тинктури, туку и за повеќе традиционални пијалоци, на пример, водка со бибер.

Судејќи според прегледите, овој алкохолен пијалок помага брзо да се опорави и нема потреба да користите лекови..

Точно или не, како и кој специфичен пипер е подобро да се користи и ќе биде опишано подолу.

фотографија 1

 1. Зголемување на телесната температура над 37 степени. Во овој случај, употребата на вотка со бибер е веќе контраиндицирана. Нејзиниот внес може да го влоши само здравјето на пациентот.
 2. Дали се земаат антибиотици. Ако сеуште не е започнато внесувањето на овие лекови, тогаш третманот со алкохол со пипер може да се спроведе доколку нема други контраиндикации.
 3. Доколку ги има разредувачи на крв и настинки, мора внимателно да ги проучите упатствата за нив. Ако не содржи информации за дозволената комбинација на лекови и алкохол, тогаш третманот со пипер треба да се напушти.
 4. Општа состојба на здравјето на луѓето. Не обидувајте се да лекувате настинка со вотка и бибер кај луѓе кои имаат хронични заболувања на срцето, црниот дроб, бубрезите, како и на жените кои дојат или носат бебе.

Важно е! Ако сите овие фактори се отсутни, тогаш лекувањето на настинки со спреј од пиперка не само што е можно, но во некои ситуации дури е неопходно.

Погледнете го видеото во кое студениот дечко се лекува со пиперки:

Рецепти за готвење

За третман на разни вирусни респираторни заболувања најдобро е да се користат домашни пиперки. Во овој вид алкохол во продавница има премногу различни вештачки адитиви; згора на тоа, не секогаш ја има вистинската концентрација на повеќето согорувачки состојки.

Класичен начин

За да подготвите таква лековита напивка, ќе ви требаат:

 • алкохол од храна 45% - 500 ml;
 • чили пиперка - 3 парчиња, вкупна тежина 200 гр.

Помош! Алкохолот може да се замени со висококвалитетна вотка. Бибер може да се користи и свеж и сушен, тоа нема да влијае на квалитетот на готовиот медицински алкохол.

Подготовка на домашно лекување пиперка како што следува:

 1. Во чист и стерилен сад, ставете чили пипер во секоја од нив направете мали парчиња.
 2. Истурете го со база на алкохол и добро измешајте.
 3. Цврсто затворете ја теглата.
 4. Отстранете ги садовите со идна пиперка на темно место на собна температура 15 дена.
 5. На крајот на одредено време, исцедете го готовиот терапевтски алкохол и истурете во сад со темно стакло.

Можете да користите таков лек веднаш по подготовката. Треба да се чува во кујнски кабинет, но не и во фрижидер..

фотографија 2

Оваа опција на лекување пиперка подразбира долго изложување, но ако времето не чека и потребно е да се започне со третман во моментов, тогаш можете да подготвите бибер и според забрзан класичен рецепт.

Брза тинктура

Состојки за брза тинктура:

 • вотка - 100 мл;
 • мелен црн пипер - четвртина лажичка;
 • мелен црвен пипер - 1 нотка.

Готвење:

 1. Сите состојки се темелно измешани и оставени на собна температура точно триесет минути..
 2. После тоа, класичен инстант пипер се смета за подготвен за јадење..

Рецептот може да биде комплициран со додавање на други зачини. Процесот на подготовка на таква вкусна и здрава тинктура е прикажан во видеото:

Пропорции

Луѓето кои подготвуваат прва медицинска тинктура од пиперка дома, се изненадени што користи голема количина црвена пиперка. Ова е точно, тој е еден од клучните точки на позитивниот ефект на готовиот алкохол врз болно тело.

Сепак, во некои ситуации, пропорциите можат и треба да се променат:

 1. Ако се користи свеж пипер пипер, неговата маса не треба да надминува 250 g на 500 ml алкохол база.
 2. Кога користите мелен пипер, пресметката треба да биде како што следи - за секои 100 мл вотка, 7 гр пиперка.
 3. Свежото чили може да се замени со сушено, но треба да се запомни дека концентрацијата во него кај сите супстанции е поголема. Затоа, за 500 мл вотка или алкохол, користете не повеќе од 100 гр сушен пипер.

Внимание! Ако има повреди на мукозните мембрани на усната шуплина, како и проблеми со дигестивниот систем, на пример, гастритис, тогаш препорачаните пропорции на црвена пиперка треба да се преполоват.

Како да се напие?

Варената домашна вотка со пиперка има посебен вкус на печење, активно се бори против патогени, го подобрува потењето и ја разредува крвта.

фотографија 3

Но, треба да се користи само како лек, а не во форма на обичен пипер.

Затоа, за брзо да се ослободите од студот и да не му наштетите на вашето здравје, мора да ги следите овие правила:

 1. Алкохолот треба да има собна температура, не е неопходно претходно да се олади во фрижидер.
 2. Пиперката мора да се јаде, но тоа мора да се направи не порано отколку во една минута. по земање на терапевтска тинктура внатре. Значи, ќе има најдобар лековит ефект. Како закуска, подобро е да изберете парче маснотии или месо.
 3. Максималната дневна доза не надминува 150 ml. Во исто време, треба да пиете 50 мл пипер во прав истовремено, да го гризете по една минута, а потоа да легнете под топло ќебе. Така, процесот на затоплување, уништување на бактерии и потење ќе се случи поинтензивно. Внесот на вотка и бибер може да го повторите не порано од неколку часа.
 4. Можете да го подобрите ефектот на оваа медицинска инфузија ако додадете 50 гр течен мед на 50 ml подготвена пиперка, веднаш пред употреба.

Помош! Можете да користите вотка инфузија на пиперка не само внатре, туку и надворешно. Триењето е најдобро.

Навистина, водката со бибер совршено помага да се справите со какви било вирусни респираторни заболувања. Но, само во оние случаи кога студот е само почеток и нема други контраиндикации за неговата употреба.

Што ќе се случи ако пиете водка со бибер за време на настинка, во видеото се вели:

Контраиндикации

И покрај докажаната ефикасност во борбата против настинки, медицински пиперки имаат контраиндикации за неговата употреба:

 1. Присуство на какви било хронични заболувања. Строго е забрането да се користи таква терапевтска алкохолна инфузија за лица со кардиоваскуларни, бубрежни и црниот дроб..
 2. Носење бебе и доење.
 3. Помалку од 18 години.
 4. Присуство на какви било болести на гастроинтестиналниот тракт, особено во акутната фаза, особено чирови на крварење.
 5. Во присуство на болест како што е дијабетес, медот не треба да се додава во готовиот пипер.
 6. Хипертензивни пациенти, пред да користите вотка инфузија на лута пиперка, прво треба специјалистички совет.

Исто така, не можете да користите пиперки за третман на настинка за оние луѓе кои имаат индивидуална нетолеранција кон етил алкохол или лута пиперка.

слика 4

Во секој случај, можно е да се излечи настинка со вотка со домашна пиперка, но само кога навремено се започнува третманот, а самиот тек на болеста не е комплициран од истовремени заболувања.

Ако, по ден на употреба на бибер, нема подобрувања, тогаш треба да се јавите кај специјалист.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Ладен третман со вотка и бибер - пропорции и правила на прием