Виски макалан (макалан) во буриња од 12-30 години и повеќе

 Виски МакаланСознанија на силни пијалоци, со исклучителни ароми и вкусови, го знаат пијалокот што доаѓал од Шкотска - Шкотска (шкотско виски). Шкотска се смета за родно место на виски во светот, иако Ирска се расправа за овој резултат. Пијалокот е одличен и двосмислен, секоја марка има свои тајни на производство, што се рефлектира во ароматичните и вкусните квалитети. Разновидноста на вкусови и ароми на виски е огромна: чадена, треска, чоколада, со меки кремасти ноти и вкус на ванила и цитрус.

Видови MacallanКонечниот производ зависи од видот на житото, технологијата за готвење, стареењето и регионот и, се разбира, водата. Вкусот и аромата се значително зависни од видот на барел. Обично, пијалокот старее во буриња по стареење на друг пијалок, различни марки вино, рум, бурбон. Врз основа на неговите вкусови и преференции, секој ќе избере свој пијалок и производител на виски. Едно лице кое цени неспоредлив вкус, меѓу разновидноста и бројот на брендови, овој луксузен пијалок, треба да го истакне вискито на марката Макалан (Макалан).

  • "Маг"- земја со плодна почва;
  • "Елан"- Свети Филан - ирски свештеник, посветувајќи го својот живот на служба на Христос, проповедајќи ги своите учења кои се шетаат низ Шкотска.

Се смета за најскапиот виски, нејзината колекција Макалан фино и ретко продаден за 250 илјади фунти, што е наведено во Гинисовата книга на рекорди. Ова е благороден и благороден пијалок, гордост на Спејсајд во Шкотска, на бреговите на реката Спеј, каде селанецот Александар Реј ја изградил својата дестилерија на еден од ридовите во почетокот на XIX век. Помина времето и дестилеријата ги менуваше своите сопственици повеќе од еднаш, но никогаш не ги искривуваше воспоставените традиции, што го прават првокласен виски.

Карактеристики на производство

А карактеристика на производството на виски Макалан се намалени бакарни капацитети за возење, обезбедување на богат вкус и специфична разновидност на јачмен што се одгледува на земјиштето на имотот Мекалан и се карактеризира со слаба продуктивност, што влијае на трошоците за производство. Покрај големината, бакарни контејнери за сцената се одликуваат со производство, во форма на 3 коцки, две идентични помали и една голема. Намалената висина и димензиите на коцката му даваат на производот мрсни својства и јачина.

Макалан Виски производствоБакар додава на вкусот на макалан виски густина што ги воодушевува овошните ноти. Коцките се прават целосно со рака, доколку е неопходна замена, тие прават нова коцка, обидувајќи се да ги повторат сите суптилни карактеристики на обликот на заменетиот, дури и заб од ударот, ако тоа се случи и ќе покаже корисен ефект врз вкусот. Излезе дека крајниот производ е многу зависен од формата на коцката.

После дестилацијата и селекцијата, добиениот алкохол се истура во буриња од Шери Олорозо, од шпански или американски даб. Бурињата се произведуваат во Шпанија, по што тие истураат вино 18 месеци, во близина на блискиот град Херез. И само тогаш тие се навикнати да стареат виски за Macallan. Така, стариот производ се добива со исклучителен и рафиниран вкус и арома, природна дабова боја. Од 2003 година, вискито Макалан започна да користи буриња по 8 години стареење на бурбон.

Карактеристиките треба да вклучуваат вода што се користи за подготовка на пијалокот, разредувајќи до саканата јачина. Добиено е од извори на сливот на две реки на територијата на имотот Мекалан. Пролетната вода дава нежна мекост на вкусот на финалниот производ..

Во текот на своето постоење, вискито од Macallan е направено во согласност со античките традиции, придржувајќи се кон рецептите од тоа време, од висококвалитетни состојки. Традиционална сорта на јачмен што се суши само со тресет.

Асортиман Викали од Макалан

Опсегот на производи Macallan е толку широк што овде се споменуваат само неколку серии единствено виски за слад и пијалоци од предметната серија, од кои секоја се прави на посебен начин, со свој пресврт.

Виски за вишок на еден слад на Macallan е одличен и висококвалитетен врвен пијалок, кој вклучува елитни производи. Почнувајќи од 1824 година, производството денес произведува 6 мил. литри виски годишно.

Забележителен факт е тоа Вискито на Макалан беше флаширано дури во 1950 година. Пред ова, пијалок познат во мал круг, кој го ценеа познавачите, се користеше во мешавините за да се создаде виски со мешање на сорти од различни индустрии. Станувајќи независен пијалок, отворен за масите, станува се попопуларен.

Macallan Fine Oak серии

Макалан убав дабМеѓу готовите производи, значајна серија на исклучителни комбинации на вкус се издвојува благодарение на специјалниот метод за време на стареењето. Истурете во буриња со различна сорта на даб, за време на периодот на зреење, а со тоа и добивање на уникатен букет од арома и вкус. Првиот примерок беше пуштен на дегустација во 2004 година, по што почна да се бара кај познавачите на виски од единечен слад. Macallan Fine Oak созрева долго време (од 12 до 30 години) во три буриња.

Американскиот даб носи нијанси на зачини, сушено овошје и чоколадо, а еднаш содржаната бурбон дава цветна арома, со сладост на ванила. Бурињата од шпански даб надополнуваат нијанси на вкусови на кокос, лимон и ирис. Конечниот производ, во зависност од видот на барелите, за време на зреењето и стареењето, обдарен со арома, вкус и вкус, соодветно:

  • Макаланскиот лист даб 12 години. Пијалокот е бледо жолт, со вкус на овошје, давајќи ја навестување ванила и малку тутун, совршено во склад со лесната арома на зачини, мед и даб. Вкусот е кратко изразен во нијанси на сушено овошје..
  • Макаланскиот лист даб 15. Мека светло-жолта боја, има богат вкус на чоколадо и портокалова боја, има ексклузивна арома со навестувања на ливчиња од роза и цимет, давајќи навестувања на суво овошје во последениот вкус. Мекалан 15 години стареење ги собра сите ароми и вкусови на три буриња, кои ги смени за време на зреењето.

  • Macallan Fine даб 18. Килибарниот пијалок во боја со златна нијанса има цветно-овошен арома зачинет со зачини поради бурињата кои се менуваат за време на долг период на стареење. Комбинира густа и мека белешка вкусот на агруми со зачини, промени во стабилен вкус, давајќи тропско овошје со јасмин.
  • Линија за виски од MacallanДобро даб од Макалан 21. Секој вид барел долго време обдарен со одреден вкус и арома на алкохолите содржани во нив, што резултира со одличен букет од густа арома на страсно овошје и ванила, кој совршено се хармонизира со благ вкус на зачини со портокали, откажувајќи се од тресет, со постојан вкус.
  • Macallan Fine даб 25. Шик пијалок со густа миризба на праска, со портокалови и зачинети нијанси, како резултат на реакција на алкохол на променлива, во различни видови буриња, созрева. Што се гледа во вкусот, кој содржи нијанси на ванила, кокос, суво грозје, кое носи сладост и кисел лимон, кој пуши тресет и вкус на портокал со шери.
  • 30-тиот Macallan Fine даб. Изобилство на вкус, отпуштање на нијанси на истури зрели цреши, австралиски орев, сандалово дрво и мирисна птица цреша, збогатена со рафинирана и кадифена завршница, со вкусни ноти. Овој шик и густ, густ мирис на макаланот стар 30 години, од серијалот единечен слад виски од Macallan Fine Oak, созрева во три различни буриња за три децении.

Во зависност од стареењето, со промената на бурињата, конечен производ на единечен виски од слад се добива McAllan Fine Oak за 12 или повеќе години, кој се продава во шишиња, разредена со изворска вода до потребната јачина, во пакување со подароци.

Други производи на брендот Macallan

Викали со единечен слад на Макалан 30 години направено од стопен јачмен. Јачината на финалниот производ е 43%, со боја на махагон, прекрасна арома на цитрус, со пропорционално додадени ноти на каранфилче, морско оревче, ванила, чад од пожар и мирисна шери, која се развива веќе 30 години. Вклучувајќи прекрасно, меко, со вкус на зрело портокалово, сушено овошје и чад од курва, со меки нијанси на Шери. Со густ и долг вкус на зачини со портокал.

Серија Macallan 1824Вики серија Колекција Макалан 1824 година се однесува на оправдано скапите колекции. За оваа колекција, на полињата на Макалан Манор, се одгледуваат три сорти јачмен. Мотивот за создавање на оваа колекција со датумот на основање на дестилеријата беше желбата да се запознаат потрошувачите со сите изобилство на вкусови и ароми. Меѓу нив е Мекалан Амбер, бојата на килибар и вкусот на свежи јаболка, лимон и цимет, со мало присуство на ѓумбир и даб, давајќи во попладневниот цитрус со жито. Аромата на производот се отвара постепено, прво се отвара цвет, со цитрус и ванила, потоа суво грозје, карамел, цимет и малку јаболко.

Виски Мекалан е популарен во светот меѓу loversубителите на духови, исклучителен квалитет, затоа почестен од претставници на различни сектори од населението.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Виски макалан (макалан) во буриња од 12-30 години и повеќе