Потекло, брендови и цени на водка старка. Домашно готвење

Историјата на модерната цивилизација е исполнета со приказни за кулинарски и дестилерски експерименти, неактивниот интерес стана најголем, а иноваторот доби огромен резултат на исходот. На овој начин, светот се здоби со сангрија, измешана виски и славно старо.

Состав и карактеристики

Класичен Старк е силна тинктура (40-43%), која се базира на `рж водка. Дво дестилирана кантарион или кантарион се претвора во алкохол за пијалок, а готовата база се чува во специјално избрани дабови буриња. Главниот услов за контејнери е задолжителната претходна употреба - за стареење на вино или пристаниште, во theидовите на ваквите буриња помала содржина на калај.

За време на истоварувањето на базата на алкохол, на идната тинктура се додаваат лисја од јаболка и круша, липи и зачини, а стареењето во користени буриња во комбинација со вкусови го сочинуваат истиот ефект од стареењето на пијалокот.

Специјални тинктурата се заинтересирала за масите кога на пазарот се појави поевтин алкохол, што вклучува алкохол од компири. Пијалокот беше во можност да се натпреварува благодарение на неговиот благороден и мек вкус..

Поштенски марки и цени, фотографија

Производството на познатата водка во Русија започна во 1931 година, во моментот неколку фабрики се занимаваат со производство, од кои секоја има развиено свој, уникатен рецепт, доведувајќи го до идеален.

 • ФКП Сојузплодоипорт започна големо производство на тинктура многу порано отколку што стана национална гордост на Полска, во 1931 година. Во 1958 година, квалитетот на произведената вотка беше награден со златен медал на изложбата во алкохолни пијалоци во Брисел. Производот беше доделена втора награда во 2011 година на натпреварот за дегустација во Москва - „Најдобрата водка 2011“.
Тврдената јачина на производот е 40%, се дистрибуира во контејнери од 0,25 литри и 0,5 литри за 110 и 210 r, соодветно. Има комплексен, полноправен вкус, фатена е благородна арома-зачинета арома со мед ноти.
 • Полмос Стжецин - Полскиот производител на тинктури, огромен монопол, се занимава со голем извоз на производи ширум светот. Достапно од 1947 година, карактеристика на технологијата старее во буриња, каде пристаништето добиваше сила. Поради ова, пијалокот има богата килибарна боја и мулти-нивоален вкус, јасно се разликуваат овошни ноти.

  Полската старка - ограничен производ, се продава во шише стакло од 500 мл. Просечната цена е 15 долари за шише..

 • Фабрика за кристали - легендарниот производител кој успешно ја совлада технологијата на производство на Старки. Потврда за ова - бројни награди, меѓу кои и „Најдобрата водка 2011“ и Гран-при на 18-та меѓународна изложба „Продекспо-2011“.

  Карактеристична карактеристика е аромата на тинктура од ванила и богата златна боја, која се карактеризира со мека, кадифена завршница. Достапно за 300 рубли во шише со 0,5 литри.

 • Минск фабрика за вино од грозје е производител на пијалоци во Белорусија (Белорусија) со јачина од 43% со името Старка резерва. Составот вклучува екстракт од суво грозје и сливи, кој на пијалокот му дава нежна арома, и алкохол од категоријата Лукс. Благодарение на уникатната технологија и избраните состојки, на wallsидовите на садовите останува „лак со масло“, што е карактеристично за благородните коњаци. Шише белоруска вотка, 0,5 литар, се продава по цена од 300 л.
 • Домашни рецепти

  Горчлив

  Prepareе биде потребно да се подготви горчлива тинктура:

  • Месечина, алкохол со јачина од 50% или купена висококвалитетна вотка - 3 литри.
  • Кора од даб - 50 гр.
  • Зачини: мелено кафе - 1 лажиче, морско оревче - 0,5 лажиче, ванилин - 2-3 грама, шеќер - 3 лажици.
  • Лимон - целиот цитрус или кора од кора од 100 гр.
  Истурете суви состојки и сецкан лимон со база на алкохол, оставете да се вари 10 дена, за кое време е потребно да се филтрира горчливиот двапати. Служете разладено.

  Ние ви нудиме да гледате видео за тоа како да готвите Старк горчлив дома:

  „Советски“

  • Светло од водка или `рж - 1 литар.
  • Инфузија со јаболка и круша - 30 ml.
  • Коњак и порта - 100 мл секоја од нив.
  • Шеќерен сируп - 1 лажица масло. л.
  • Зачини по вкус, препорачливо е да додадете ванилин - 15 гр.

  Измешајте ги сите компоненти и инсистирајте една недела во затворен сад и во темна просторија. Добиената тинктура ќе изненади со светлината на вкусот на дури и софистицираните гурмани.

  Постојат безброј опции за подготовка на тинктура дома, треба да му верувате на вашата интуиција и да ја поврзете вашата фантазија.За да ја потенцирате зачинетата киселост, можете да додадете тинктура од цреша или сируп од цреша, да ја разредете аромата со зачин со додавање ловоров лист на тинктурата. Поволно потенцирајте го вкусот на тинктура од орев и јадро.

  Легендарната тинктура со вековна историја ги освои срцата на милиони луѓе со својот уникатен вкус и пријатна арома. Пијалок со полски карактер би бил соодветно да се погледне на социјален настан, а на вечерта рандевузна маса.

  Сподели на социјалните мрежи:

  » » Потекло, брендови и цени на водка старка. Домашно готвење