Последни публикации

Готвење тинктура од дрво од дрво дома - рецепти на коњак Готвење тинктура од дрво од дрво дома - рецепти на коњак
Дрво дрво - Ова е овошно растение со лековити својства. Содржи многу витамин Ц и други корисни материи. Компот е направен од него, се додава во разни јадења, но најчесто дрвото од дрво станува основа на вкусни тинктури.Луѓето тинктура од дрво дрво се нарекува "дрво дрво". Има необична рубинска боја и мирис, поради што е во посебна побарувачка кај потрошувачите..Не е секогаш,…
Foto - /recepti-za-gotveњe/1764-kako-da-napravite-vino-od-shipinka-doma-so.html Како да направите вино од шипинка дома со едноставен рецепт
Колковите во роза содржат во својот состав само огромна количина на витамин Ц,…
Foto - /alkoholni-brendovi/63-viski-makalan-makalan-vo-buriњa-od-12-30-godini-i.html Виски макалан (макалан) во буриња од 12-30 години и повеќе
Сознанија на силни пијалоци, со исклучителни ароми и вкусови, го знаат…
Foto - /domashni-piјaloci/3457-viski-lafrog-lafraig-opis-i-vidovi-na-silen.html Виски лафрог (лафраиг) - опис и видови на силен пијалок
Лафрог Скотч Виски е неспорен лидер во категоријата единечен слад. Овој…

Марки алкохол

Мешање на слад од пиво и паѓање на температурата Мешање на слад од пиво и паѓање на температурата
Ако некое лице е пијалок за почетници, тогаш ќе мора да се соочи со многу потешкотии при правење пиво.Во овој случај, неопходно е да се истражуваме во процес на некои биохемиски феномени. Тие течат под влијание стопење и мешање. Овие чекори се сметаат за многу време и тешки..Помош! Во текот на овој процес, се забележува активирање на разни ензими, кои последователно ги…
Foto - /alkoholni-brendovi/1051-poteklo-brendovi-i-ceni-na-vodka-starka-domashno.html Потекло, брендови и цени на водка старка. Домашно готвење
Историјата на модерната цивилизација е исполнета со приказни за кулинарски и…
Foto - /alkoholni-brendovi/620-koi-se-pridobivkite-i-shtetite-na-rakiјata-za.html Кои се придобивките и штетите на ракијата за телото на мажите и жените?
Вистинските познавачи тврдат дека придобивките од овој елитен пијалок за тоник…
Foto - /alkoholni-brendovi/727-laden-tretman-so-votka-i-biber-proporcii-i-pravila.html Ладен третман со вотка и бибер - пропорции и правила на прием
Не секогаш алкохолни пијалоци можат да се конзумираат во празни цели. Во некои…

Рецепти за готвене

Вино од круша дома - едноставен рецепт Вино од круша дома - едноставен рецепт
Овошјето од круша не се смета за најдобра основа за вино според винарите. Меѓутоа, ако сакате, од овошјето можете да добиете добар транспарентен пијалок со суптилни ароматични и вкусни квалитети, потсетувајќи на познатата Војвотка уште од детството.Треба да се обидете напорно и да земете предвид некои суптилности, но резултатот ќе вреди.Важно е! Презрее овошје не одговара.Ова…
Foto - /recepti-za-gotveњe/1534-vino-lidiјa-doma-ednostavni-recepti.html Вино лидија дома - едноставни рецепти
Лидија е одгледувана американска сорта на црно грозје. Оваа статија опишува…
Foto - /recepti-za-gotveњe/1362-kolachiњa-na-pivo-9-ednostavni-recepti-so.html Колачиња на пиво - 9 едноставни рецепти со фотографии
Дали сакате да се лекувате со свежи домашни колачи за чај или кафе? Потоа…
Foto - /recepti-za-gotveњe/1721-domashno-suvo-vino-naјdobrite-recepti.html Домашно суво вино - најдобрите рецепти
Деновиве, правењето вино дома станува се почеста. За да создадете суви…

Пиво

Класичен рецепт и варијации на изгрејсонце на текила. Опис и историја на коктелот Класичен рецепт и варијации на изгрејсонце на текила. Опис и историја на коктелот
Вршење на церемонии, племето Ацтеките пиеа сок од агава зори. Во спомен на нивните корени, Мексиканците создадоа коктел наречен Текила Сонце. Појавата на пијалокот ги рефлектира боите на сончево изгрејсонце. Коктелот не само што беше спектакуларен по изглед, туку и многу вкусен.Се верува дека популарноста на коктелот се зголеми благодарение на групата „Ролинг…
Foto - /kokteli/2252-sorti-na-recepti-bakardi-i-kokteli-recepti-vrz.html Сорти на рецепти бакарди и коктели рецепти врз основа на тоа. Што е подобро да се пие и како да се јаде?
Бакарди рум (Бакарди) - еден од најпознатите и саканите на целиот свет.…
Foto - /kokteli/2049-sè-za-suvo-martini-ekstra-suvo-recepti-za-koktel.html Сè за суво мартини екстра суво. Рецепти за коктел, правила за употреба и цена на алкохол
Долго време, толку прекрасен пијалок како Мартини остана мистерија за домашните…
Foto - /kokteli/1998-vkusni-recepti-za-koktel-kako-i-vo-koi-proporcii.html Вкусни рецепти за коктел. Како и во кои пропорции се разредува мартини?
Мартини е една од најпопуларните вермути во светот. Ова е засилено италијанско…

Виски

2 Едноставни рецепти за рум дома од месечината 2 Едноставни рецепти за рум дома од месечината
Румот е можеби еден од најпознатите духови споменати во материјалите поврзани со морска храна..Во книгите и филмовите, овој пијалок најчесто го конзумираат пиратите, а неговиот вкус предизвикува асоцијации со мирисот и бучавата на морето, кревачката опрема на бродот и плачот „Свирнувајте ги сите! Интернат! “.Познатиот Робинсон, доживувајќи тешки услови на…
Foto - /domashna-mesechina/2501-kako-pravilno-da-se-podgotvi-mesechinata-na-korata.html Како правилно да се подготви месечината на кората од даб - 3 едноставни методи за готвење
Искусен месечар има многу рецепти за подобрување на каша. Да се ​​диверзифицира…
Foto - /domashna-mesechina/2468-shto-veli-zakonot-dali-e-mozhno-da-se-vozi.html Што вели законот - дали е можно да се вози месечината за себе?
Домашно приготвување е докажан и прилично популарен начин за добивање алкохолен…
Foto - /domashna-mesechina/2656-koњak-od-latgale-od-mesechina-alkohol-votka.html Коњак од latgale од месечина (алкохол, вотка) - класичен рецепт
Денес, приготвување дома не е само начин за правење висококвалитетен алкохол од…

Коньяк

Како да пиете пиво - правилата на избор и употреба Како да пиете пиво - правилата на избор и употреба
Пиво - еден од најстарите пијалоци во светот. Првото спомнување за тоа потекнува од неолитскиот период (околу 13 илјади години п.н.е.). Низ историјата на човештвото, овој пијалок беше инфериорен во популарност само на виното, кое беше дистрибуирано низ целиот свет.Во старите денови се готвише исклучиво од хмел. Сега подготовката на чекор напредува и секој може да најде…
Foto - /pivo/2943-speciјalen-vitko-na-pivo-gusta-ale-so-gusta.html Специјален витко на пиво - густа але со густа кремаста пена
Витко - посебен вид на темно ал, кој се подготвува врз основа на изгорен…
Foto - /pivo/3137-detalni-upatstva-za-toa-kako-da-napravite-domashna.html Детални упатства за тоа како да направите домашна приготвувана направа од пивче за кучиња со свои раце
За да создадете месечина, можете да користите разни контејнери од бакар,…
Foto - /pivo/3075-naјdobrite-gricki-za-pivo-doma-napravete-sami-pivo.html Најдобрите грицки за пиво дома - направете сами-пиво чинија
Понекогаш сакате да уживате во пиво со мезе подготвено дома. Треба да биде…

Ликер

Придобивки и штети од тинктура на лушпата на макадамија, лешници, ореви и други ореви. Рецепти и апликација Придобивки и штети од тинктура на лушпата на макадамија, лешници, ореви и други ореви. Рецепти и апликација
Од лушпите на разни ореви може да се подготват тинктури и разни лековити супи. Во него, како и кај самите зрна, постои голема содржина на разни витамини и минерали корисни за здравјето на организмот како целина.Школка е многу важна медицинска суровина. Лековитите својства на разни лушпи и тинктури се познати многу векови.ГрецкиОреова лушпа што се користи во терапевтски…
Foto - /tinkturi-2/3251-ednostavni-recepti-za-zakachuvaњe-kako-da-se.html Едноставни рецепти за закачување. Како да се подготви тинктура за алкохол, водка и месечина дома?
За разлика од вина, чија подготовка обично се одвива сезонски, производството…
Foto - /tinkturi-2/3318-kako-da-napravite-tinktura-od-zlaten-koren.html Како да направите тинктура од златен корен? Придобивките и штетите на роодиола роза
Тинктурата од златни корени е природен стимуланс што се користи за зголемување…
Foto - /tinkturi-2/3162-ednostavni-recepti-za-praveњe-tinktura-od-sliva.html Едноставни рецепти за правење тинктура од слива дома
Слива е многу вкусно и миризливо овошје. Не е изненадувачки што тинктурата врз…

Мартини

Се одликува со текила дон ulулио, видови пијалок и нивните цени Се одликува со текила дон ulулио, видови пијалок и нивните цени
Текила „Дон ioулио“ - вистинско богатство за loversубителите на квалитетни алкохолни пијалоци. За производство на текила се користи синиот сок од агава без додавање на други алкохоли. Пијалокот, познат низ Мексико, стана познат низ целиот свет благодарение на почитувањето на вековната технологија и следејќи го традиционалниот рецепт. И, дури и сега, компанијата…
Foto - /domashni-piјaloci/3607-shto-e-martini-i-kolku-stepeni-sodrzhi-pregled-na.html Што е мартини и колку степени содржи? Преглед на разновидност
Многумина од оние што го сакаат популарниот пијалок Мартини сметаат дека…
Foto - /domashni-piјaloci/3682-pravilata-za-chuvaњe-vino-vo-shishiњa-kako-i-rokot.html Правилата за чување вино во шишиња, како и рокот на траење на пијалокот во различни контејнери
Понекогаш луѓето погрешно веруваат дека виното нема рок на траење, затоа што…
Foto - /domashni-piјaloci/3425-kosher-vino-shto-treba-da-znaete-za-piјalokot-na.html Кошер вино - што треба да знаете за пијалокот на праведните евреи
Еврејските верски обреди постојат повеќе од три милениуми и повеќето не можат…

Другие напитки

Видови чаши за шампањ. Како да изберете идеална опција? Видови чаши за шампањ. Како да изберете идеална опција?
Шампањот е миризлив и елегантен пијалок. Историски гледано, светлото пенливо вино со текот на времето стана сопственост на не само аристократското општество. Да го цениме тоа е можно само во вистинските и убавите очила. Дури и со скромен буџет, можете да изберете одличен бренд и квалитетен материјал..Освен тоа, чаши за шампањ се:…
Foto - /vina/4254-dali-shampaњot-zamrznuva-i-na-koјa-temperatura-i.html Дали шампањот замрзнува и на која температура, и како да се стопи пенлив пијалок?
Сеќавајќи се дека шампањот најдобро се консумира разладено, многумина ставаат…
Foto - /vina/3870-tvrdinata-na-penlivi-vina-kolku-stepeni-e-shampaњ.html Тврдината на пенливи вина. Колку степени е шампањ и која е нејзината температура за складирање?
Шампањ традиционално се конзумира на празници и прослави. Но, има моменти кога…
Foto - /vina/3995-vino-za-leb-polovina-zrno-chekor-po-chekor-gotveњe.html Вино за леб (половина зрно) - чекор-по-чекор готвење дома
Она што е Polugar не секој го знае - некои го сметаат за вотка, но всушност тоа…

Алкогольная грамота

Како да се спроведе тест за алкохолизам дома? Како да се спроведе тест за алкохолизам дома?
Зависноста од алкохол е болест која полека напредува, постепено влечејќи личност. Многумина, откако почнаа да пијат алкохолни пијалоци, дури и не размислуваат - но дали можат тогаш да ги одвратат од тоа? Исто така, многумина не знаат како да го утврдат алкохолизмот. Откако започнале да пијат, многумина веќе не можат да престанат, а со тоа да го претворат пиењето алкохол во…
Foto - /alkoholizam/4477-esperal-alatka-za-kodiraњe-za-alkoholizam.html Есперал - алатка за кодирање за алкохолизам
Зависноста од алкохол е болест. Симптоми: физиолошка и психолошка приврзаност…
Foto - /alkoholizam/4470-naјefektivnite-lekovi-za-alkoholizam.html Најефективните лекови за алкохолизам
Raелбата за алкохол го уништува физичкото и менталното здравје на една личност.…
Foto - /alkoholizam/4469-potroshuvachka-na-alkohol-po-glava-na-zhitel.html Потрошувачка на алкохол по глава на жител - глобална статистика на алкохол
Хронично алкохолизам станува причина за панкреатитис во 60% од случаите. 70% од…